מכתב פתוח למנהיגי קהילת הלהט"ב שנאבקים לשיוויון בנישואין – מקייט בורנסטין

לאחרונה קיבלנו את החדשות המצערות שקייט בורנסטין חולה בסרטן ריאות. יש כל כך הרבה טוב שאני יכולה להגיד על האשה המדהימה הזאת, שהיא השראה מתמדת בשבילי ושלימדה אותי המון, אבל אני אסתפק בלהגיד שקייט הצילה את החיים של כל כך הרבה א/נשים להט"בים, שפשוט מגיע לה שיצילו את החיים שלה. באתר הזה אוספים תרומות כדי לממן את הטיפול היקר מאוד (100,000 דולר) שהוא הסיכוי הטוב ביותר שלה לנצח את הסרטן. בימים אלה, כשהחיים של קייט תלויים בכספי תרומות מהקהילה, והקהילה בארה"ב ובארץ עסוקה עד מעל הראש במאבק למען נישואין גאים, חשבתי שזה זמן טוב לתרגם לעברית את המכתב שקייט כתבה ב2009 למנהיגי הקהילה בארה"ב בנושא. הוא התפרסם לראשונה בבלוג המאוד מומלץ שלה, ואחר כך בספר המצויין "נגד שוויון – ביקורות קוויריות על נישואין גאים":

"למנהיגים, חברות ותומכות של הקמפיין לזכויות אדם (הארגון שעומד מאחורי כל סימני השווה בפיד שלכן לאחרונה א.ג.), כוח המשימה ההומו-לסבי הלאומי, וקבוצות ארציות שנאבקות למען נישואין גאים כמטרה העיקרית שלכם,

שלום. אני קייט בורנסטין, ויש לי המון מה להגין לכם, אז מגיע לכם לדעת יותר עלי: אני כותבת ספרים על תיאוריית מגדר פוסטמודרנית ואלטרנטיבות להתאבדות לנוער, פריקים, ופורעי חוק אחרים. אני פמיניסטית, טאואיסטית, סאדומזוכיסטית, פמית, חנונית, אשה טרנסית, יהודיה, ומקועקעת. אני שורדת תסמונת דחק פוסט-טראומטית מאובחנת. אני אכלנית כרונית שאובחנה עם אנורקסיה. אני פיקחת, אבל אני לא תמיד נקייה. יש לי פירסינג באיברים שלא נולדתי איתם. אני גם פעילה ותיקה בקהילה שאתם מתיימרים לייצג, ואני אומרת בצער גדול: אתם לא מייצגים אותנו.

בואו נדבר על אהבה שמאחדת יותר א/נשים משאי פעם אוחדו על ידי אהבה. בואו נגן על שוויון אמיתי.

לפני כמה ימים, הצעת החוק ההומו-לסבית לשוויון בנישואין במדינת ניו-יורק קרסה בלהבות, מספיק להבות כדי לגרום לאנשים לבכות (מאז המכתב, ההצעה עלתה שוב להצבעה ועברה א.ג.). אלפי לסביות, הומואים, ביסקסואליות ואנשים טרנסג'נדרים ובעלי הברית שלהם השקיעו הרבה כסף ושעות של עבודה מהלב כדי לחוקק שוויון בנישואין, ומעט מאוד יצא מזה. זה מבאס. ואני חושבת שהסיבה שזה לא עבד היא שנישואין גאים הם עדיפות לא נכונה עבור קהילות להטבא"ק-וכו'יות.

נישואין גאים – כפי שנאבקים עליהם היום – מבזבזים משאבים שעדיף היה אם היו מושקעים בלהציל כמה חיים. יש כמה פגמים מרכזיים בנישואין גאים כעדיפות ראשונה עבור המאבק שלנו:

נישואין כפי שהם בארה"ב הם בלתי-חוקתיים… אם מקשיבים להגדרה של תומס ג'פרסון להפרדת דת ומדינה. המצב כיום הוא שאם אתה מנהיג רוחני בדת מוכרת, ממשלת ארה"ב נותנת לך חבילה של בין 1,500 ל1,700 זכויות אזרחיות שרק אתה יכול לחלק לאנשים. ואתה יכול להחליט לתת או למנוע את הזכויות האלה מכל אזרח אמריקאי שתבחר, בלי קשר לזכויות החוקתיות של האזרח הזה. לממשלה אין שום זכות חוקתית להעביר את השיפוט הזה לגוף דתי.

שוויון בנישואין – כפי שנלחמים עליו כיום מנהיגים הומואים ומנהיגות לסביות שמתיימרים לייצג את רוב הא/נשים הלהטבא"ק-וכו' – בסופו של דבר יהיה עוד אי-שוויון בנישואין. אמהות חד הוריות, שרבות מהן הן נשים לא-לבנות, לא תקבלנה 1,500-1,700 זכויות שהן צריכות כדי להצליח לגדל את הילדים שלהן יותר בקלות. וכך גם משפחות אחרות ולא-נורמטיביות שמורכבות ממספר א/נשים שאוהבות אחת את השניה ואת הילדות שלהן.

כשמנהיגים הומואים ומנהיגות לסביות מגייסות את הקהילה כדי להילחם על הזכות להנשא, זהו ביטוי נוסף של החמדנות המבנית של אמריקה, כי זהו מאבק שמיטיב רק עם הקבוצה הדמוגרפית שלהם. אין שום הושטת יד מעבר למיניות ומבע מגדרי כדי להיטיב גם עם א/נשים שאינם בדיוק כמונו, ותכלס… זה כזה פוליטיקת זהויות של המאה ה-20.

נישואין הם מוסד שמעניק פריווילגיות. הוא נתן וממשיך לתת פריווילגיות לא/נשים לא רק לפי החלוקות של דת, מיניות ומגדר, אלא גם לפי משתנים של גזע, מעמד, גיל, מראה, יכולת גופנית, אזרחות, מצב משפחתי ושפה. הנסיון לחטוף חתיכה מעוגת הזכויות-לנשואים עוזר מעט מאוד אם בכלל במאבק נגד הדיכויים שמושתים על ידי מוסד הנישואין בפני עצמו, על הרבה מאוד א/נשים, לא רק על פורעי החוקים של מין ומגדר.

המאבק ל"שוויון בנישואין" הוא פשוט לא העדיפות הגבוהה ביותר עבור תנועה שמבוססת במיניות ומגדר. בהגדרה פשוטה, הפשע הנפוץ ביותר נגד א/נשים שהזהויות שלהן מבוססת במין ומגדר הוא אלימות נגד נשים. נשים הן עדיין הזהות היחידה המדוכאת ביותר בעולם, וקצת אחריהן ילדים שמסומנים מכל סיבה שהיא כחריגים.

מנהיגים הומואים ומנהיגות לסביות חייבים להפסיק להיות עסוקים בעצמם ולקחת בחשבון את הנזקים האמיתיים מאוד שנגרמים לא/נשים שאינם רק הומואים או לסביות, שאינם רק ביסקסואליות וטרנסיות אפילו. בהנחה שהכוונה מאחורי כל העבודה שנעשית למען נישואין גאים היא טובה, גם אם מוטעית, הגיע הזמן להפסיק להילחם בחזית הזאת כעדיפות ראשונה עבור התנועה הלהטבא"ק-וכו'ית. הגיע הזמן לעשות חשיבה מחודשת ולבסס את סדר העדיפויות שלנו על א) מי צריכות הכי הרבה עזרה וב) אילו מאבקים יביאו לנו הכי הרבה בעלות-ברית.

אני מבקשת מכם שתיאבקו על שינוי עבור מישהו חוץ מעצמכם. בבקשה. אני מבטיחה שהרווחים שבלעשות את זה יחזרו אליכם פי שלוש. מי צריכות הכי הרבה עזרה זה קל: נשים. ממנהיגים הומואים ומנהיגות לסביות, אני מבקשת שתחברו לתנועות הפמיניסטיות בנות מאות השנים, ולביטויים העכשווים שלהן. אתם רוצים להעביר חוק בקונגרס? תנו נסיון נוסף לתיקון שוויון הזכויות בחוקה (הצעת תיקון לחוקה האמריקאית שתבטיח שוויון פורמלי לנשים, עליה נאבקו תנועות פמיניסטיות אמריקאיות מאז שנות העשרים, ובעיקר בשנות השבעים והשמונים א.ג.), עכשיו כשאובמה בשלטון ויש רוב קטן לדמוקרטים בקונגרס.

לעצירת האלימות נגד נשים וילדים חריגים, ותמיכה בתיקון שוויון הזכויות, יש סיכוי טוב ליצירת חזית לאומית, עם הרבה בעלות-ברית. במגרש הביתי של מיניות ומגדר, יש המון מקום לשינוי שלא דורש מיליוני דולרים ואלפי שעות עבודה.

במבט לתוך הקהילה של א/נשים שמבססות את חייהן במיניות ומגדר, יש הרבה דלתות שצריך לפתוח. מעבר לל', ה', ט' וב', יש גם ק' לקוויריות ומ' למתלבטות. יש ב' לבדס"מיות, וא' לאינטרסקס, פ' לפמיניסטיות וד' לדובים.  הקהילה שלנו מורכבת גם ממחנכות מין, עובדות מין, חשפניות, כוכבות פורנו, גברים ששוכבים עם גברים, נשים ששוכבות עם נשים, ואסקסואלים שלא שוכבים עם אף אחד חוץ מעצמם. אתם רוצים ליצור שינוי אמיתי? תעשו מקום לג'נדרקווירז, פוליאמוריות, פיות רדיקליות, בוצ'ות, פמיות, דראג קווינס, דראג קווינס ושאר אצולת הדראג-פאק המהממת מכדי להיות מתוארת במכתב הקצר הזה.

יש עוד ועוד א/נשים להוסיף לרשימה הגודלת-בהתמדה הזאת של קהילות שאתם חייבים לראות כמשפחה ולייצג באקטיביזם שלכם. אתם לא יכולים להרשות לעצמכם – פוליטית, כלכלית או מוסרית – להשאיר בחוץ אפילו בת חווה אחת שמבססת חלק גדול מהזהות שלה על להיות סקס-פוזיטיב או בכל צורה תומכת של אנרכיה מגדרית.

זה מה שיש לי להגיד לכם. זה ותודה על הלבבות הטובים שהראיתים בבירור באקטיביזם שלכם. כל מה שאני מבקשת הוא שתפתחו את הלבבות שלכם עוד, זה הכל.

הדרך הטובה ביותר ליצור איתי קשר כדי לדבר או כדי לגייס אותי לעזור היא דרך טוויטר. אני מצפה לשוחח איתכם, ואני מקווה שנוכל לעבוד ביחד לפי הקווים שהסברתי למעלה.

בחום, ועם כבוד,

דודתכם קייט"

קייט בורנסטין

קייט בורנסטין

אודות xemmagoldielox

אני אמה גולדילוקס. אני קוקסינלית, שרמוטה פמיניסטית, טבעונית, אנרכיסטית בלגניסטית ופאנקיסטית. ועוד לא הפסקתי לחלום.
פוסט זה פורסם בקטגוריה התנגדות, טרנסג'נדרס, פמיניזם, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מכתב פתוח למנהיגי קהילת הלהט"ב שנאבקים לשיוויון בנישואין – מקייט בורנסטין

  1. DanVeg הגיב:

    מהממת, תודה רבה על התרגום

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s